Změny v dani z příjmu fyzických osob od 1.1.2024

Změny v dani z příjmu fyzických osob jsou stavebním kamenem konsolidačního balíčku, a jsou opravdu rozsáhlé. Pojďme si představit ty nejdůležitější z nich:

Bude zrušeno nebo redukováno několik slev na dani:

  • zrušení slevy za umístění dítěte do zařízení péče o předškolní děti (školkovné)
  • zrušení slevy na studenta
  • zrušení odpočtu příspěvku odborové organizaci
  • zrušení odpočtu za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání
  • sleva na manželku (manžela) se uplatní jen v případě, že pečuje o děti do věku 3 let

Kromě toho nás čekají následující novinky:

Limit, do kterého jsou ostatní příjmy osvobozeny od daně, bude zvýšen z aktuálních 30 000 Kč ročně na 50 000 Kč. Státní příspěvek ke stavebnímu spoření bude nově považován za ostatní příjem a do tohoto limitu se bude počítat.

Snižuje se rovněž hranice hranice pro uplatnění vyšší 23% sazby daně z příjmů fyzických osob na na 36násobek průměrné mzdy (pro rok 2024 tedy nad 1 582 812 Kč ročně).

Pro soukromé užití firemního bezemisního automobilu bude platit 0,25% vstupní ceny automobilu jako měsíční nepeněžní příjem ke zdanění a odvodům (pro automobily se spalovacími motory nadále platí 1%).

Bude zavedeno omezení osvobození příjmu z prodeje cenného papíru nebo podílu ve společnosti při splnění časového testu 3 roky, resp. 5 let mezi nabytím a prodejem na částku 40.000.000,-Kč na poplatníka (doteď bez limitu).

Částka osvobozená od daně v případě výhry v loterii se níží z 1 milionu Kč na 50 000 Kč.

Nevyznáte se ve všech změnách, které s sebou rok 2024 přinese? Mrkněte na náš Facebook nebo Linkedin, a neváhejte nás kontaktovat.

Aktuality

Změny v dohodách o provedení práce

Co se změní od 1.7.2024 Zásadní novinkou, která nás od počátku července čeká, je spuštění povinnosti oznamování všech dohod o provedení práce u České správy sociálního zabezpečení –…

Změny v daních od 1.1.2024

Zákon č. 349/2023 Sb. – konsolidační balíček a daně z příjmu Novou významnou legislativou pro rok 2024 je zákon č. 349/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v…

Zaměstnanecké benefity v roce 2024

Nepeněžní benefity, které jsou na straně zaměstnance osvobozeny od daně z příjmu i od odvodů zdravotního a sociálního pojištění, měly být původně úplně zrušeny. Od toho se upustilo,…