Příloha k účetní závěrce: Co musí obsahovat a pro koho platí jaké povinnosti
Příloha k účetní závěrce je nedílnou součástí účetní závěrky a slouží k doplnění a vysvětlení informací uvedených v rozvaze a ve výkazu zisku a ztráty. Její obsah a rozsah se liší podle velikosti účetní jednotky a dalších kritérií stanovených zákonem o účetnictví a prováděcími vyhláškami.
Rozdělení účetních jednotek a rozsah přílohy
Podle vyhlášky č. 500/2002 Sb. se účetní jednotky dělí na mikro, malé, střední a velké. Rozsah povinných informací v příloze k účetní závěrce závisí na této kategorizaci a na tom, zda má účetní jednotka povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem.
Kategorie účetní jednotky
Povinnost auditu
Rozsah přílohy
Odkaz na vyhlášku
Mikro
Ne
Zkrácený
§ 39
Mikro
Ano
Rozšířený
§ 39 + § 39a
Malá
Ne
Zkrácený
§ 39
Malá
Ano
Rozšířený
§ 39 + § 39a
Střední
Ano
Plný
§ 39 + § 39b
Velká
Ano
Plný
§ 39 + § 39b + § 39c
Obsah přílohy k účetní závěrce
Základní informace (platné pro všechny účetní jednotky)
Každá účetní jednotka je povinna uvést v příloze alespoň následující informace:
Obecné údaje: název, sídlo, IČO, právní forma, předmět podnikání, rozvahový den, datum sestavení účetní závěrky, podpisový záznam statutárního orgánu.
Použité účetní metody: informace o použitých obecných účetních zásadách a metodách, včetně odchylek a jejich vlivu na majetek, závazky, finanční situaci a výsledek hospodaření, způsob oceňování, tvorba opravných položek a odpisů, přepočet cizích měn, stanovení reálné hodnoty.
Závazky a pohledávky: výše závazků a pohledávek se splatností delší než 5 let, celková výše závazkových vztahů krytých věcnými zárukami (s uvedením povahy těchto záruk), poskytnuté zálohy, zápůjčky a úvěry členům orgánů společnosti. Závazkové vztahy, které nejsou uvedeny v rozvaze.
Výnosy a náklady: položky mimořádné svým objemem nebo původem
Průměrný počet zaměstnanců za dané období
Rozšířené informace (pro malé a mikro účetní jednotky s povinností auditu)
Navíc k základním informacím musí tyto účetní jednotky uvést:
Dlouhodobá aktiva: zůstatky na začátku a konci účetního období, přírůstky a úbytky; výše opravných položek a oprávek, jejich zvýšení či snížení v průběhu období.
Konsolidační informace: název a sídlo účetní jednotky, která sestavuje konsolidovanou účetní závěrku, pokud je účetní jednotka součástí konsolidačního celku.
Povahu a obchodní účel operací účetní jednotky, které nejsou zahrnuty v rozvaze
Informace o transakcích se spřízněnou stranou, pokud nebyly uzavřeny za běžných tržních podmínek
Plný rozsah informací (pro střední a velké účetní jednotky)
Kromě výše uvedeného musí tyto účetní jednotky uvést:
Konsolidované nebo přidružené jednotky: název, sídlo, výše podílu na základním kapitálu, výše vlastního kapitálu jednotek a výsledek hospodaření (pro specifikaci a výjimky viz §39b vyhlášky č. 500/2002 Sb.)
Název, sídlo a právní formu každé z účetních jednotek, v níž je účetní jednotka společníkem s neomezeným ručením,
Název a sídlo účetní jednotky, která sestavuje konsolidovanou účetní závěrku nejširší skupiny účetních jednotek, ke které účetní jednotka jako konsolidovaná účetní jednotka patří,
Název a sídlo účetní jednotky, která sestavuje konsolidovanou účetní závěrku nejužší skupiny účetních jednotek, ke které účetní jednotka jako konsolidovaná účetní jednotka patří,
Místo, kde je možné získat konsolidovanou účetní závěrku konsolidujících účetních jednotek uvedených v písmenech b) a c), je-li její získání možné.
Počet a jmenovitou hodnotu nebo účetní hodnotu vydaných akcií během účetního období
Informaci o vyměnitelných dluhopisech nebo podobných cenných papírech nebo právech s vyznačením jejich počtu a rozsahu práv, která zakládají,
Informaci, která doplní průměrný přepočtený počet zaměstnanců podle o rozčlenění podle kategorií v průběhu účetního období,
Výši odměn přiznaných členům řídících, kontrolních a případně správních orgánů a výši vzniklých nebo sjednaných penzijních závazků bývalých členů těchto orgánů
Informaci o navrhovaném rozdělení zisku nebo vypořádání ztráty
U jednotlivých položek dlouhodobých aktiv – zůstatky na začátku a konci účetního období, přírůstky a úbytky během účetního období, výši opravných položek a oprávek na začátku a na konci účetního období a jejich zvýšení či snížení během účetního období, výši úroků, pokud účetní jednotka rozhodla, že jsou součástí ocenění majetku
Výši odložené daně na konci účetního období a její vývoj,
Povahu a obchodní účel operací účetní jednotky, které nejsou zahrnuty v rozvaze, a jejich finanční dopad na účetní jednotku
Informace o transakcích, které účetní jednotka uzavřela se spřízněnou stranou, a které nebyly uzavřeny za běžných tržních podmínek.
Doplňující informace v příloze v účetní závěrce velké účetní jednotky
Informace o rozčlenění tržeb z prodeje zboží, výrobků a služeb podle kategorií činností a podle zeměpisných trhů, pokud se tyto kategorie a trhy mezi sebou podstatně liší z hlediska způsobu, kterým je organizován prodej zboží a výrobků a poskytování služeb spadajících do běžné činnosti účetní jednotky (lze za určitých podmínek vynechat)
Dále účetní jednotka v příloze v účetní závěrce uvede celkové odměny účtované auditorem za povinný audit roční účetní závěrky a celkové odměny účtované auditorem za jiné ověřovací služby, za daňové poradenství a jiné neauditorské služby.
Praktické tipy a zdroje
Příloha účetní závěrky je důležitým dokumentem, který dokresluje finanční obraz účetní jednotky. Pro nejpřesnější a aktuální informace doporučujeme nahlédnout přímo do vyhlášky č. 500/2002 Sb.
Vzorové přílohy: Pro inspiraci a kontrolu správnosti sestavení přílohy lze využít vzorové dokumenty dostupné na stránkách Komory auditorů ČR. Zdroj: Komora auditorů ČR – vzor přílohy 2024 (docx).
Flexinovela zákoníku práce: Jaké změny čekají zaměstnance a zaměstnavatele od června 2025?
Od června 2025 vstupuje v platnost tzv. flexinovela zákoníku práce, která přináší několik významných změn. Cílem této úpravy je zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů, reagovat na aktuální potřeby trhu…
Rok 2025 přináší celou řadu změn, které ovlivní každodenní praxi ve firmách, pracovněprávní vztahy i benefity pro zaměstnance. V tomto článku jsme pro vás připravili přehled těch nejdůležitějších…
Paušální režim nabízí snadné řešení. Platíte jen jednu měsíční zálohu, která pokrývá vše, a nemusíte se starat o daňové přiznání ani přehledy. Jak to funguje a je to…